flag Судова влада України

Правила внутрішнього трудового розпорядку працівників Апеляційного суду АР Крим затверджено рішенням зборів суддів (рішення № 2 від 06.04.2012)

  та  загальними зборами працівників апарату суду (протокол № 1  від  17.02.2012 року).

 

ПРАВИЛА

внутрішнього трудового розпорядку для працівників

Апеляційного суду Автономної Республіки Крим

 

1. Загальні положення

1.1. Правила внутрішнього трудового розпорядку для працівників Апеляційного суду Автономної Республіки Крим (далі - Правила) розроблені відповідно до статті 43 Конституції України, Законів України "Про судоустрій і статус суддів", "Про державну службу", Кодексу законів про працю України та інших нормативно-правових актів.

1.2. Правила визначають функціональні обов'язки працівників, режим праці, засади регулювання трудових відносин та запроваджуються з метою удосконалення організації праці, зміцнення трудової і виконавської дисципліни, забезпечення раціонального використання, робочого часу, високої ефективності і якості роботи працівників, умов стимулювання, відповідальності за порушення трудової дисципліни.

1.3. Правила є обов'язковими для всіх працівників суду незалежно від порядку призначення їх на поса­ду. Недодержання або порушення Правил тягне застосування заходів дисциплінарного впливу.

2. Порядок прийняття і звільнення

2.1. Порядок призначення, обрання та звільнення суддів регулюється Законом України «Про судоустрій і статус суддів».

2.2. Прийняття на державну службу здійснюється відповідно до ст. 15 Закону України «Про державну службу» за конкурсним відбором у порядку встановленому Постановою Кабінету Міністрів України від 15.02.2002 року № 169 "Про затвердження порядку проведення конкурсу на заміщення вакантних посад державних службовців".

Призначення на посади помічника судді, помічника голови суду та помічника заступника голови суду (далі - помічника судді),  здійснюється без конкурсного відбору на підставі письмового подання судді керівником апарату суду у порядку встановленому Законом України "Про судоустрій і статус суддів" та Положенням про помічника судді суду загальної юрисдикції.

2.4. Помічник судді призначається на посаду на час виконання суддею повноважень судді апеляційного суду Автономної Республіки Крим.

Помічники суддів прикріплюються для кадрового та фінансового обслуговування до апарату суду, на них поширюється дія Закону України "Про державну службу".

Керівник апарату може відмовити судді в задоволенні подання про призначення на посаду помічника судді у випадку, коли претендент не відповідає вимогам, установленим частиною 2 статті 151 Закону України "Про судоустрій і статус суддів", статтею 12 Закону України "Про державну службу" та пунктом 6 Положення про помічника судді суду загальної юрисдикції.

Просування по службі державного службовця, який зарахований до кадрового резерву чи пройшов стажування, перебуває на посаді державного службовця в іншій установі, а також прийняття на роботу державного службовця, який припинив державну службу у зв'язку з відставкою, ліквідацією державної установи, може здійснюватися за рішенням керівника апарату без конкурсного відбору.

Призначення на посади та звільнення з посад працівників суду здійснюється керівником апарату суду.

2.3. Прийняття на роботу робітників здійснюється на загальних підставах згідно з Кодексом Законів про працю України та іншими актами законодавства.

2.4. Не можуть бути призначеними на посади особи, які:

- визнані у встановленому порядку недієздатними;

- мають судимість, що є несумісною із зайняттям посади;

- у разі прийняття на службу будуть безпосередньо підпорядковані  або підлеглі особам, які є їх близькими родичами;

- в інших випадках, встановлених законами України.

2.5. При прийнятті на роботу, кандидат повинен пред'явити:

- трудову книжку, оформлену у встановленому порядку;

- паспорт або інший документ, що посвідчує особу;

- копію ідентифікаційного коду

та інші документи, передбачені Постановою Кабінету Міністрів України №731 від 25.05.1998 року "Про затвердження Порядку ведення особових справ державних службовців в органах виконавчої влади".

Забороняється вимагати від працівника при прийнятті на роботу документи, пред'явлення яких не передбачено законодавством.

2.6. На підставі акта про призначення (обрання) суддею чи звільнення судді з посади голова суду видає відповідний наказ про зарахування судді до штату суду чи відрахування судді зі штату суддів апеляційного суду Автономної Республіки Крим.

Прийняття на роботу працівників апарату суду оформляється наказом керівника апарату суду в порядку, передбаченому статтями 23, 24 КЗпП України, з яким ознайомлюють працівника під розписку.

Днем початку виконання працівником своїх службових обов'язків є день, дата якого зазначена в наказі про прийняття на роботу.

Останнім робочим днем працівника, який звільняється, є день його звільнення.

В наказі про прийняття на роботу зазначається найменування посади згідно зі штатним розписом та відомості про оплату праці.

2.7. При укладенні трудового договору може застосовуватися випробування з метою перевірки відповідності працівника роботі, яку йому доручається виконати в порядку, визначеному Законом України "Про держав­ну службу".

Випробування встановлюється згідно із законодавством на строк:

- для державних службовців - до шести місяців;

- для інших категорій службовців – згідно із законодавством.

Якщо після закінчення строку випробування працівник продовжує працювати, то він вважається таким, який витримав випробування, і трудовий договір з ним може бути розірвано лише на загальних підставах.

З метою набуття працівниками практичного досвіду, перевірки про­фесійного рівня і ділових якостей особи, яка претендує на посаду державного службовця, може проводитися стажування у відповідному структурному підрозділі зі збереженням заробітної плати за основним місцем роботи.

Для осіб, які претендують на посаду помічника судді, може проводитися стажування з метою набуття ними практичного досвіду, перевірки професійного рівня і ділових якостей цих осіб.

2.8. Громадяни України, які вперше зараховуються на державну службу, приймають Присягу. Державний службовець підписує текст Присяги, який зберігається в особовій справі. Про прийняття Присяги робиться запис у трудовій книжці.

2.9 При прийнятті на державну службу державний службовець ознайомлюється з Правилами поведінки працівника суду, затведженими рішенням Ради суддів України від 06.02.2009 року  № 33, Правилами внутрішнього трудового розпорядку для працівників апеляційного суду, з положенням про відповідний структурний під­розділ, посадовою інструкцією (під розписку), а також з умовами та оплатою його праці.

2.10 Керівник структурного підрозділу зобов’язаний;

- визначити працівникові робоче місце, забезпечити його необхідними для роботи засобами;

- проінструктувати працівника з техніки безпеки, виробничої санітарії, гігієни праці, протипожежної охорони та інших правил по охороні праці;

   - ознайомити працівника з номенклатурою справ відповідного структурного підрозділу, Інструкцією з діловодства в апеляційних судах,

   - провести інструктаж працівника щодо порядку користування комп'ютерною технікою та використання ком­п'ютерних програм.

2.11. На кожного працівника, який відпрацював понад п'ять днів виписується трудова книжка в порядку, встановленому законодавством.

Ведення трудових книжок здійс­нюється згідно з Інструкцією про порядок ведення трудо­вих книжок на підприємствах, в установах та організаціях, затвердженою спільним наказом Мінпраці, Мін'юсту і Міністерства соціального захисту населення України від 29 липня 1993 року № 58.

2.12. Переведення працівників на іншу роботу здійснюється згідно із законодавством.

2.13. Припинення трудового договору може мати місце лише на підставах та у порядку, визначених законодавством.

Державні службовці та інші працівники суду мають право розірвати трудовий договір, укладений на невизначений строк, попередивши про це керівництво суду письмово за два тижні. У разі, коли заява працівника про звільнення з роботи за власним бажанням зумовлена неможливістю продовжувати роботу через причини, передбачені частиною першою статті 38 Кодексу законів про працю України, керівництво суду повинно розірвати трудовий договір у строк, про який просить працівник.

За домовленістю між працівником і керівництвом суду трудовий договір може бути розірваний і до закінчення строку попередження про звільнення.

Крім загальних підстав, передбачених Кодексом законів про працю України, державна служба припиняється згідно з положеннями Закону України "Про державну службу", а саме:

- порушення умов реалізації права на державну службу згідно зі статтею 4;

- недотримання пов'язаних із проходженням державної служби вимог, передбачених статтею 16;

- досягнення державним службовцем граничного віку проходження державної служби (стаття 23);

- виникнення або виявлення обставин, що перешкоджають перебуванню державного службовця на державній службі (стаття 12);

- відмови державного службовця від прийняття або порушення Присяги;

- неподання або  подання державним службовцем неправдивих відомостей щодо його доходів, передбачених статтею 13.

 Помічник судді може бути звільнений з посади з дотриманням вимог законодавства про працю та Закону України "Про державну службу" на підставі заяви про звільнення за власним бажанням або  за мотивованим поданням судді, а у випадку тривалої відсутності судді (тривале відрядження, відсторонення судді від посади, відпустка у зв'язку з вагітністю та пологами, відпустка по догляду за дитиною тощо) – за наказом керівника апарату суду. 

У випадку тривалої відсутності судді (тривале відрядження, відсторонення судді від посади, відпустка у зв'язку з вагітністю та пологами, відпустка по догляду за дитиною тощо) помічник судді може тимчасово виконувати обов’язки помічника іншого судді, про що на підставі особистої заяви помічника судді та подання відповідного судді видається наказ керівника апарату суду.

Крім того, у випадку тривалої відсутності судді (тривале відрядження, відсторонення судді від посади,  відпустка у зв'язку з вагітністю та пологами, відпустка по догляду за дитиною тощо) на помічника судді за його згодою наказом керівника апарату суду може бути  покладено тимчасове виконання обов'язків працівника апарату суду.  

          У разі відсутності згоди помічника виконувати обов'язки помічника іншого судді або працівника апарату суду його може бути звільнено з посади на підставі пункту 6 статті 36 Кодексу законів про працю України.

            Перед розірванням трудового договору працівник зобов'язаний повністю розрахуватися за одержані ним матеріальні цінності, повернути або передати всі службові документи та літературу, за актом про передання, іншій особі, визначеній керівником, про що робиться відмітка у обхідному листі, також здати службове посвідчення.

            Припинення трудового договору оформляється наказом керівника апарату суду.

2.14. В день звільнення адміністрація суду зобов'язана видати працівнику його трудову книжку з внесеним до неї записом про звільнення і провести з ним повний розрахунок. Записи про причини звільнення у трудову книжку повинні вноситись у повній відповідності з наказом та законодавством з посиланням на відповідну статтю (пункт) закону. Днем звільнення вважається останній день роботи.

3. ОСНОВНІ ОБОВ'ЯЗКИ ТА ПРАВА ПРАЦІВНИКІВ СУДУ

            3.1. Працівники суду зобов'язані здійснювати свої повноваження чесно і сумлінно, дотримуватись дисципліни, вчасно виконувати розпорядження голови суду, заступників голови суду, а працівники апарату суду - також судді та керівника апарату суду, використовувати весь робочий час для продуктивної праці та утримуватися від дій, які б заважали іншим працівникам виконувати свої обов'язки.

            Судді здійснюють свої повноваження на підставі та у порядку, визначеному чинним законодавством України.

            Коло обов'язків, покладених на працівника апарату суду, визначається Інструкцією з діловодства в місцевому загальному суді та посадовою інструкцією (функціональними обов'язками) цього працівника.

            3.2. Основні обов’язки державних службовців та інших працівників апарату суду:

            -  додержуватись Конституції України, Закону України «Про судоустрій і статус суддів», Закону України "Про державну службу", трудового законодавства та інших нормативно-правових актів чинного законодавства України;

            -  суворо дотримуватись вимог законодавства про запобігання та протидію корупції;

            -  неухильно дотримуватись службової дисципліни, Правил внутрішнього трудового розпорядку та «Правил поведінки працівника суду», затверджених рішенням Ради суддів України від 06.02.2009 №33, які є невід'ємною частиною цих Правил;

            -  зберігати та не розголошувати державну таємницю, інформації про громадян, що стала їм відома під час виконання службових обов'язків, а також іншу інформацію, яка згідно з законодавством визнана інформацією з обмеженим доступом та такою, що не підлягає розголошенню;

            -  виконувати свої посадові обов'язки чесно, неупереджено, не надавати будь-яких переваг та не виявляти прихильності до окремих фізичних і юридичних осіб, політичних партій, виступати проти антидержавних проявів, які загрожують порядку в суспільстві або безпеці громадян;

            -  завжди поводити себе у спосіб, який би сприяв збереженню та зміцненню довіри громадян у цілісність, неупередженість та ефективність суду;

            -  не допускати порушень прав і свобод людини та громадянина;

            -  сумлінно виконувати свої функціональні обов’язки, своєчасно, чітко і якісно виконувати розпорядження керівництва суду,  судді, та керівника структурного підрозділу;

            -  постійно вдосконалювати організацію своєї роботи, підвищувати професійну кваліфікацію, проявляти ініціативу і творчість в роботі.

.           -  у разі тимчасової відсутності (відпустка, відрядження тощо) передати іншому працівнику, визначеному керівником структурного підрозділу, всі справи та документи.

            -  підтримувати в чистоті і порядку своє робоче місце та зали судових засідань (ті працівники апарату, які працюють із суддями, за яким згідно наказу голови суду закріплені відповідні зали судового засідання), залишаючи своє робоче місце в чистоті протягом робочого дня та по його закінченні, не залишати на столах та інших відкритих місцях робочу документацію, документи для службового користування, закривати сейфи і шафи, вимикати освітлення, електричні прилади та комп’ютерну техніку;

            -  дбайливо ставитись до майна, що надане в розпорядження працівника,  берегти та ефективно використовувати обладнання, дотримуватись встановленого порядку збереження матеріальних цінностей, документів, економічно і раціонально використовувати електроенергію;

            -  дотримуватись вимог нормативних актів про охорону праці, техніку безпеки, пожежної безпеки, виробничої санітарії;

            -  шанобливо ставитися до громадян та інших працівників суду, дотримуватися високої культури спілкування, не допускати дій і вчинків, які можуть зашкодити інтересам державної служби;

            -  мати охайний вигляд і одяг, без елементів ексцентричності, стриманого кольору та фасону, який відповідає діловому стилю;

            -  у разі хвороби обов'язково повідомляти особу, відповідальну за ведення кадрового діловодства в суді, та керівника структурного підрозділу. По виході на роботу своєчасно подати оформлений належним чином лист непрацездатності особі, відповідальній за ведення кадрового діловодства в суді;

            -  суворо дотримуватись вимоги щодо заборони паління в приміщенні суду.

3.3. Державні службовці та інші категорії працівників апарату суду мають право:

- користуватися правами і свободами, які гарантуються громадянам України Конституцією і законами України;

- на повагу до особистої гідності, справедливе і шанобливе ставлення до себе з боку керівників, співробітників суду та інших осіб;

- брати участь у розгляді питань і прийнятті відповідних рішень (в межах своїх повноважень);

- на оплату праці залежно від посади, яку він обіймає, кваліфікаційного класу чи рангу , який йому присвоюється (якщо він суддя чи державний службовець), якості виконання своїх обов'язків, досвіду та стажу роботи;

- на просування по службі з урахуванням кваліфікації та здібностей, сумлінного виконання своїх обов'язків, участь у конкурсах на заміщення посад більш високої категорії;

- вимагати службового розслідування з метою зняття безпідставних, на думку працівника, звинувачень або підозри;

- на здорові, безпечні на належні для високопродуктивної роботи умови праці;

- на соціальний і правовий захист відповідно до їх статусу;

- захищати свої законні права та інтереси у вищестоящих державних органах та у судовому порядку.

3.4. Конкретні обов'язки та права працівників суду визначаються в посадових інструкціях, що затверджуються керівником апарату суду.

 

4. Основні обов'язки адміністрації суду

4.1. Адміністрація суду зобов'язана:

- неухильно дотримуватись вимог законодавства про працю;

- створювати для працівників суду, умови необхідні для ефективного виконання функціональних обов'язків, підвищення продуктивності праці;

- забезпечувати матеріальне стимулювання і заохочення державних службовців та інших працівників за результатами їх особистої роботи, економне і раціональне витрачання фонду оплати праці, виплачувати заробітну плату у встановлені терміни (1 та 15 числа кожного місяця), преміювання працівників суду (відповідно до Положення про преміювання працівників апеляційного суду);

- здійснювати заходи, спрямовані на зміцнення трудової і виконавської дисципліни, дотримання встановленого режиму праці і відпочинку;

- забезпечувати вимоги охорони праці, техніки безпеки, санітарії, гігієни праці і протипожежної безпеки відповідно до законодавства;

- сприяти організації оздоровлення та відпочинку працівників;

- застосовувати необхідні заходи з профілактики виробничого травматизму та захворювань;

- забезпечувати систематичне підвищення рівня кваліфікації, економічних і правових знань працівників.

У випадках, передбачених законодавством, адміністрація здійснює свої повноваження разом або за погодженням з трудовим колективом суду.

5. Робочий час і його використання

5.1. Тривалість робочого часу державних службовців та інших категорій працівників суду відповідно до законодавства не може перевищувати 40 годин на тиждень.

Для працівників суду встановлюється п'ятиденний робочий тиждень з двома вихідними днями - суботою і неділею.

5.2. Працівникам надається щодня перерва для відпочинку та харчування. Перерва не входить в робочий час. Працівники використовують час перерви на свій розсуд, на цей час вони можуть відлучатись з місця роботи.

Відповідно до діючого режиму роботи в суді встановлюється такий розпорядок:

- початок роботи з 8.00 години - протягом тижня;

- перерва на обід з 12 години до 12 години 30 хвилин – протягом тижня;

- кінець робочого дня протягом тижня, окрім п'ятниці - о 16 годині 45 хвилин;

- кінець робочого дня в п'ятницю - о 15 годині 30 хвилин;

- напередодні святкових днів кінець робочого дня скорочено на одну годину.

Для виконання невідкладної та непередбаченої роботи державні службовці зобов'язані за розпорядженням керівника з'являтись на службу у вихідні, святкові та неробочі дні. Інші категорії працівників суду можуть залучатися до роботи у ці дні у встановленому законодавством порядку. Робота у вихідні, святкові та неробочі дні компенсується відповідно до трудового законодавства.

          5.3 Працівники суду повинні звільнити службові приміщення не пізніше 20 години. Після 20 години працівники суду можуть перебувати у приміщенні суду   за погодженням з головою суду, його заступниками або керівником апарату суду.

 

5.4. Керівники структурних підрозділів зобов'язані організовувати облік присутності та відсутності на роботі працівників протягом робочого дня.

Кадровою службою суду проводяться періодичні перевірки за додержанням трудового розпорядку працівниками суду. В разі виявлення порушень трудового розпорядку, комісією, за визначенням керівника апарату, складається акт, який доводиться до відома порушника та він надає письмові пояснення.

У разі недотримання вста­новленого режиму роботи до працівника в установленому порядку застосовуються передбачені законодавством заходи дисциплінарного стягнення.

5.5. Відповідно до законодавства за угодою між працівником і керівництвом суду може встановлюватися неповний робочий день або неповний робочий тиждень, як при прийнятті на роботу, так і згодом.

5.6. Умови, тривалість і порядок надання відпусток суддям встановлюється згідно із Законом України «Про судоустрій і статус суддів», державним службовцям та іншим категоріям працівників суду - згідно із Законом України  «Про державну службу», "Про відпустки" та Кодексом законів про працю України.

 5.7. Надання відпустки суддям оформляється наказом голови суду, працівникам апарату суду - наказом керівника аппарату суду.

5.8 Черговість надання щорічних відпусток визначається графіком, який затверджується головою суду - щодо суддів, керівником апарату – щодо державних службовців та погоджується з профспілковим комітетом суду і доводиться до відома всіх працівників суду. Графік складається з урахуванням необхідності забезпечення нормальної діяльності суду та особистих інтересів працівників і можливості їх відпочинку, з рівномірним розподілом строків надання відпусток протягом року.

Графік відпусток складається на кожний календарний рік не пізніше 5 січня поточного року.

6. Заохочення за трудові досягнення та успіхи в роботі

6.1 За сумлінну працю в суді, зразкове виконання службових обов’язків та за інші досягнення в роботі  передбачаються такі форми матеріального та морального заохочення:

- оплата праці (надбавки, доплати, преміювання);

- оголошення подяки;

- нагородження грамотою.        

         Конкретні умови, порядок та розміри преміювання працівників визначаються у Положенні про преміювання, що затверджується наказом голови апеляційного суду.

6.2. За особливі трудові заслуги працівники суду можуть бути представлені до відзначення нагородами Державної судової адміністрації України, Ради суддів України, до державних нагород та присвоєння почесних звань.

         6.3. Заохочення оголошуються в наказі керівника апарату суду, доводяться до відома працівника або всього колективу і заносяться до трудової книжки працівника.

6.4. Застосування заходів заохочення до помічника судді здійснюється керівником апарату відповідного суду за поданням судді.

 

7. Відповідальність за порушення трудової дисципліни

7.1. Порушення трудової дисципліни, тобто невиконання чи неналежне виконання з вини працівника покладених на нього трудових обов'язків, тягне за собою застосування заходів дисциплінарного впливу, а також інших заходів, передбачених чинним законодавством.

Дисциплінарні стягнення застосовуються до державного службовця за невиконання чи неналежне виконання службових обов'язків, перевищення своїх повноважень, порушення обмежень, пов'язаних з проходженням державної служби, а також за вчинок, який порочить його як державного службовця або дискредитує суд.

7.2. За порушення трудової дисципліни до працівників апарату суду можуть застосовуватися такі дисциплінарні стягнення:

- догана;

- звільнення з роботи.

Стягнення застосовуються у порядку, передбаченому законодавством.

7.3 До державних службовців, крім зазначених стягнень, можуть застосовуватися такі заходи дисциплінарного впливу:

- попередження про неповну службову відповідність;

- затримка до одного року у присвоєнні чергового рангу або призначенні на вищу посаду.

Заходи дисциплінарного впливу, в тому числі звільнення, застосовуються на підставах та в порядку, передбаче­них чинним законодавством.

   7.4 Одним із заходів дисциплінарного впливу до державних службовців та інших працівників суду за порушення трудової дисципліни може застосовуватися повне або часткове позбавлення премії на певний термін.

7.5. Застосування заходів дисциплінарного стягнення до помічника судді здійснюється керівником апарату відповідного суду за поданням судді.

7.6 Питання щодо притягнення до дисциплінарної відповідальності суддів та керівництва суду вирішуються відповідно до Законів України "Про судоустрій і статус суддів".

8. Пропускний режим входу до приміщення суду

8.1. Пропуск осіб до приміщення Апеляційного суду здійснюється відповідно до Інструкції щодо здійснення охорони та перепускного режиму будівлі Апеляційного суду Автономної Республіки Крим, затвердженої головою суду та заступником начальника ГУМВС України в АР Крим від 21.01.2008 року.