flag Судова влада України

СПРАВА «МУСТАФАЕВ ПРОТИ УКРАЇНИ»

ЄВРОПЕЙСЬКИЙ СУД З ПРАВ ЛЮДИНИ

СПРАВА «МУСТАФАЕВ ПРОТИ УКРАЇНИ»

CASE OF MUSTAFAYEV v. UKRAINE

 (Заява № 36433/05)

Стислий виклад остаточного рішення від 13 жовтня 2011 року

28 лютого 2005 року заявника було затримано за підозрою у вчиненні злочину.

Заявнику було обрано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою. Строк тримання заявника під вартою неодноразово продовжувався судом, востаннє до 26 червня 2005 року.

10 серпня 2005 року Феодосійський міський суд Автономної Республіки Крим  (далі – Феодосійський міський суд)  під час попереднього розгляду справи вирішив, що немає підстав для зміни заявнику обраного запобіжного заходу.

4 січня 2006 року Феодосійський міський суд визнав заявника винним у вчиненні злочину та призначив йому покарання у вигляді позбавлення волі. 30 листопада 2006 року Верховний суд відмовив у задоволенні касаційної скарги заявника на цей вирок.

У певні періоди заявник тримався в Сімферопольському СІЗО № 15 та в ІТТ Феодосійського МВ ГУМВС України в Автономній Республіці Крим (далі – Феодосійський ІТТ).

Заявник скаржився до Європейського суду з прав людини (далі – Європейський суд) за ст.3 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (далі - Конвенція) на те, що умови тримання його під вартою в Феодосійському ІТТ та СІЗО №15 були такими, що принижують гідність; підп. «с» п.1 та п.3ст.5 – на незаконність і тривалість тримання його під вартою; підп.. «b»  п.3 ст.6 – на те, що умови тримання його під вартою перешкоджали йому належно підготувати свій захист у кримінальному провадженні.

З огляду на свою прецедентну практику в справах щодо тримання під вартою в Феодосійському ІТТ в 2005 році Європейський суд встановив порушення ст..3 Конвенції в зв’язку з тим, що умови тримання під вартою в Феодосійському  ІТТ були такими, що принижують гідність.

З огляду на прецедентну практику в аналогічних справах Європейський суд констатував порушення підп.. «с» п.1 ст. 5 Конвенції у зв’язку з тим, що тримання  під вартою було незаконним оскільки протягом певного певного періоду він тримався під вартою без будь-якого рішення суду та оскільки рішення суду щодо залишення заявника під вартою не містило підстав і визначених строків такого тримання.

 

Розглянувши справу, Європейський суд одноголосно:

«Оголошує скарги за статтею 3 Конвенції (щодо загальних умов тримання під вартою заявника у Феодосійському ІТТ) та підпунктом «c» пункту 1 статті 5 Конвенції (щодо законності тримання під вартою з 27 червня 2005 року до 4 січня 2006 року) прийнятими, а решту скарг у заяві – неприйнятими;

2. Постановляє, що у цій справі мало місце порушення статті 3 Конвенції;

3. Постановляє, що у цій справі мало місце порушення підпункту «с» пункту 1 статті 5 Конвенції;

4. Постановляє,

(а) що упродовж трьох місяців від дня, коли це рішення стане остаточним відповіднодо пункту 2  статті 44 Конвенції, держава-відповідач має виплатити заявнику 6 000 (шість тисяч) євро відшкодування моральної шкоди з урахуванням будь-якого податку, який може бути стягнуто із зазначеної суми; ця сума має бути конвертована в національну валюту України за курсом на день здійснення платежу;

(b) що зі спливом зазначеного тримісячного строку і до остаточного розрахунку на цю суму нараховуватиметься простий відсоток (simple interest) у розмірі граничної позичкової ставки  Європейського  центрального банку, яка діятиме в період несплати, плюс три відсоткові пункти».