flag Судова влада України

СПРАВА «КАЧУРКА ПРОТИ УКРАЇНИ»

ЄВРОПЕЙСЬКИЙ СУД З ПРАВ ЛЮДИНИ

СПРАВА  «КАЧУРКА ПРОТИ УКРАЇНИ»

CASE OF KACHURKA v. UKRAINE

 (Заява № 4737/06)

Стислий виклад остаточного рішення від 15 вересня 2011 року

29 березня 2000 року міліцію було повідомлено про смерть С.К., сина заявників.

За цим фактом прокуратура Ленінського району м. Запоріжжя неодноразово виносила постанову про відмову в порушенні кримінальної справи на підставі висновку, що син заявників вчинив самогубство. Ці постанови скасовувались прокуратурою Запорізької області та судами.

6 квітня 2007 року Орджонікідзевський районний суд м. Запоріжжя, відмовляючи у задоволенні скарги на постанову про відмову у порушенні кримінальної справи, зазначив, що слідчі органи використали усі засоби, які були доступні їм, для того, щоб дослідити ситуацію, та будь-яке подальше слідство малоймовірно призведе до інших результатів або забезпечить докази на підтримку версії заявників про те, що С.К. вбили.

 Заявники скаржились до Європейського суду з прав людини (далі — Європейський суд) за п. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (далі — Конвенція) на неефективність розслідування обставин смерті С.К. Європейський суд вирішив розглядати цю скаргу за ст. 2 Конвенції.

Європейський суд встановив порушення ст. 2 Конвенції в контексті процесуального аспекту у зв’язку з непроведенням державними органами ефективного розслідування обставин смерті С.К. з огляду на затримки у оперативному зібранні всебічної та послідовної доказової бази та відсутність об’єктивного виправдання невжиття заходів для усунення протиріч у доказах.

 З ЦИХ ПІДСТАВ СУД ОДНОГОЛОСНО

     «1.   Оголошує заяву прийнятною;

2.      Постановляє, що у цій справі мало місце порушення статті 2 Конвенції в процесуальному аспекті;

  1. Постановляє, що:

(а) протягом трьох місяців з дня, коли рішення набуде статусу остаточного у відповідності з пунктом 2 статті 44 Конвенції держава-відповідач повинна сплатити заявникам 16000 (шістнадцять тисяч) євро відшкодування моральної шкоди, які мають бути конвертовані у національну валюту України за курсом на день здійснення платежу, плюс будь-який податок, який може бути стягнуто з цієї суми;

(b) зі спливом зазначеного тримісячного строку і до повного розрахунку на вищезазначену суму нараховуватиметься простий відсоток (simple interest) у розмірі граничної позичкової ставки Європейського центрального банку, яка діятиме в цей період, плюс три відсоткові пункти;

4. Відхиляє решту вимог заявників щодо справедливої сатисфакції.»